Ray-Ban RB4314-N Nina Sunglasses
Reference:
Color Code:
Availability: This product is no longer in stock
189,00 €
132,00 €
Data sheet
| Temple mm | 140mm |
| Bridge mm | 18mm |
| Lens Height mm | 38mm |
| Styles | Lifestyle |
| Shape | Cat Eye |
| Lens | Mirror |
| Material | Acetate |
| Manufacturer Color | Kelp Crosshatch/Kelp |
| Lens Width (mm) | 54mm |
| Front (mm) | 0mm |
| Gender | Women |
| Kind | Sunglasses |
Play around with different styles from the largest Ray-Ban sunglasses collection, with Ray-Ban RB4314-N Nina. They are made from acetate in beige tortoise color and have crystal mirrored grey-gold lenses that provide full protection form the sun. Carefully crafted for a timeless look with a classic cat-eye shape.
These frames are suitable for prescription lenses.