W/Sun Zack Sunglasses
Reference:
Color Code:
Availability: This product is no longer in stock
125,00 €
85,94 €
Data sheet
| Temple mm | 145mm |
| Bridge mm | 23mm |
| Lens Height mm | 0mm |
| Styles | Eco Friendly |
| Shape | Oval |
| Lens | Orange |
| Material | Acetate |
| Manufacturer Color | Black Tortoise |
| Lens Width (mm) | 50mm |
| Front (mm) | 0mm |
| Gender | Women |
| Kind | Sunglasses |
The Waiting For The Sun Zack sunglasses are handmade, from the sustainable collection Bioacetate. These frames are made from cellulose acetate - an extract of wood cellulose and cotton, in black tortoise color, with dark orange lenses that provide full protection from the sun. Carefully crafted with the utmost attention and have a classic oval shape.
These glasses are adjustable by your optician. For a better longevity of your glasses, protect them in their cases.