Le Specs Cosmic String 1302147 Sunglasses
Reference:
Color Code:
Availability: This product is no longer in stock
59,00 €
50,15 €
Data sheet
| Temple mm | 145mm |
| Bridge mm | 16mm |
| Lens Height mm | 41.5mm |
| Shape | Rectangle |
| Lens | Blue |
| Material | Acetate |
| Manufacturer Color | Brown |
| Lens Width (mm) | 57mm |
| Front (mm) | 144mm |
| Kind | Sunglasses |
The Le Specs Cosmic String 1302147 sunglasses are handmade, made from acetate in navy blue color, with leopard details on the temples and have blue lenses that provide full protection from the sun. Carefully crafted for an elegant look, with a classic rectangle shape.
These frames are suitable for prescription lenses.